Jeziora to zdecydowanie największy atut naszego regionu. To właśnie jeziora tworzą w naszej gminie zapierające dech w piersiach krajobrazy. 

W samej Człopie są trzy jeziora: Młyńskie, Miejskie oraz Trzebińskie. W okolicy znajduje się ich kilkanaście. Turyści chwalą je szczególnie latem, kiedy znajdują w nich ochłodzenie przed promieniami słońca. Zimą natomiast są nieodłączną częścią morsowania. Okoliczne akweny przyciągają również pasjonatów wędkowania. Aby móc łowić ryby w jeziorach w okolicy wymagana jest karta wędkarska oraz zezwolenie.

Jezioro Trzebińskie

Jezioro Trzebińskie (Trzebin, Racze, Rakowiec, Krebsowe) – jezioro polodowcowe typu rynnowego o dużym stopniu przejrzystości wody. Wokół otoczone jest ścieżką spacerową otuloną lasami liściastymi, iglastymi oraz łąkami. To właśnie nad tym pięknym akwenem usytuowany jest nasz ośrodek – Bogdanka Park. Jezioro Trzebińskie należy do Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW), leży w strefie ciszy. Jest regularnie zarybiane. Bytują tam ryby takie jak szczupaki, płotki, okonie, karasie, węgorze, amury , leszcze, liny, jazie oraz karpie.

Wielkość zbiornika: 23,86ha, długość 1000 m, maksymalna szerokość – 300 m, średnia głębokość – 9,2 m, maksymalna głębokość 19,1 m

Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg Nadnotecki PZW Piła , nr łowiska 56-N

Link do zezwolenia: https://pzwpila-m.eparki.pl/bilet_wstepu/76

Jezioro Młyński Staw

Jezioro Młyński Staw (Młyńskie, Wielki Staw) położone jest we wschodniej części miasta Człopa. Brzegi jeziora porośnięte są lasem liściastym. W zachodniej części jeziora usytuowana jest plaża i ośrodek wypoczynkowy. Przez Młyński Staw przepływa rzeka Cieszynka. W jeziorze występuje: leszcz, płoć, okoń, szczupak, karaś, amur i tołpyga.

Wymiary zbiornika: ok. 32 ha, długość 1990 m, maksymalna szerokość 332 m, średnia głębokość 2,4m, maksymalna głębokość ok. 6 m.

Właściciel: Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy

Link do zezwolenia: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-bydgoszcz/lowiska-rzgw

Jezioro Miejskie

Jezioro Miejskie znajduje się w północnej części miasta Człopa w okolicy ulic Leśnej i Rybackiej. Akwen ten otoczony jest lasem a brzegi są porośnięte trzciną i sitowiem. Bytują tam liny, szczupaki, płocie, okonie.

Wymiary zbiornika: powierzchnia 12,21 ha; długość 630m, szerokość 310m, głębokość średnia 2,5 m; głębokość maksymalna 4 m; 

Właściciel: Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy

Link do zezwolenia: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-bydgoszcz/lowiska-rzgw

Jeziora w okolicy

Jezioro Szczuczarz

Jezioro Szczuczarz, nosi również nazwę Zamieć Szczuczarz. Oddalone jest od Bogdanki Park o 10km. Linia brzegowa jest bardzo urozmaicona, nieregularna. Teren wokół jeziora jest zalesiony drzewami liściastymi i iglastymi oraz graniczy z Parkiem Drawieńskim. Jezioro swym kształtem przypomina olbrzymiej wielkości ptaka z rozłożonymi do lotu skrzydłami. Woda w tym jeziorze ma duży stopień przejrzystości. Dno w większej jego części jest piaszczyste. Na jeziorze znajduje się porośnięta dębami i lipami wyspa (1ha).  Wokół wyspy jest widoczne wypłycenie.  Szczuczarz  to jezioro, które świetnie nadaje się do żeglowania.  Występują tam m.in.: sieja, sielawa, węgorz, szczupak, okoń, leszcz, płoć, karp, lin. 

Wielkość zbiornika: 149,13 ha, długość -3025 m, maksymalna szerokość – 1750 m, średnia głębokość – 6,3 m, maksymalna głębokość 17,4 m

Właściciel: Spółka Jeziora i Stawy Wałeckie     

Link do zezwolenia: https://jeziorawaleckie.pl/?p=175

Jezioro Dłusko

Jezioro Dłusko, nosi nazwy Zielone, Długie. Jest to jezioro rynnowe o wydłużonym kształcie i bardzo czystej wodzie. Oddalone jest o 7,5 km od ośrodka Bogdanka Park. Ma bardzo strome zbocza. Lasy otaczające jezioro od strony północnej i zachodniej należą do Nadleśnictwa Człopa. Występują tu ryby takie jak: płoć, węgorz, lin, miętus, okoń, szczupak, krąp. 500 metrów w linii prostej od jeziora Dłusko znajduje się Jezioro Szczuczarz.
×